STRONA GŁÓWNA / POSZUKIWANIE PRZODKÓW

POSZUKIWANIE PRZODKÓW

Jak rozpocząć poszukiwania?

Przed rozpoczęciem kwerendy genealogicznej dobrze jest zgromadzić jak najwięcej informacji od najbliższej rodziny. Rodzice i dziadkowie są nieocenioną skarbnicą wiedzy. Bez tych informacji nasze poszukiwania będą zdecydowanie trudniejsze, dlatego nie traćmy czasu – pytajmy i szukajmy w swoich rodzinnych archiwach. Przyjmuje się, że człowiek pamięta bliskich dwa pokolenia wstecz, ale bywa także, że mieliśmy możliwość poznać nie tylko dziadków ale i pradziadków. Wszystkie te informacje zabrane ze sobą do archiwum ułatwią Państwu poszukiwania i rozwiną kolejne gałęzie drzewa genealogicznego.

Co mogę znaleźć w archiwum?

Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie przechowuje XIX – wieczne kopie ksiąg metrykalnych z terenów dzisiejszej Archidiecezji Krakowskiej. Aktualny spis posiadanych przez nas kopii ksiąg metrykalnych, głównie z parafii podkrakowskich, można zobaczyć w spisie metryk. W toku poszukiwań możecie Państwo napotkać trudność wynikającą z faktu, że nazwa miejscowości pochodzenia przodków nie zawsze jest tożsama z nazwą parafii, dlatego też publikujemy wykaz miejscowości z ich przynależnością do parafii.

Archiwum posiada także oryginalne metryki z jedenastu parafii: Bolechowice, Droginia, Dziekanowice, Nowy Targ, Polanka Wielka, Radziszów, Rybna, Szaflary, Wadowice, Wieliczka oraz Kraków – Parafia Wszystkich Świętych. Metryki te pochodzą z okresu XVI – XVIII w. Informacja o nich jest również zawarta w naszym wykazie.

Przypominamy Państwu, że zgodnie z naszym regulaminem pracownicy Archiwum nie wykonują kwerend genealogicznych. Zapraszamy do ich samodzielnego przeprowadzenia w godzinach pracy Czytelni.

Gdzie jeszcze mogę szukać informacji?

Posiadane przez nas metryki w większości kończą się na roku 1889 r. Od roku 1946 parafie mają obowiązek tworzenia kopii ksiąg metrykalnych i przekazywania ich do Biura Metrykalnego, jednak aktualnie nie są one udostępniane. Poszukując swoich korzeni możecie Państwo również kierować zapytania do Archiwum Narodowego w Krakowie oraz Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego.

Osoby, których przodkowie zamieszkiwali na terenach dzisiejszej Ukrainy, mogą spróbować odszukać swoich korzenie w zasobie Archiwum Arcybiskupa Eugeniusza Baziaka.